PÜSKÜLLER

PÜSKÜLLER

Tekstil aksesuar ürünleri genellikle tekstil sektörü içinde kullanılan ve tekstil ürünlerinin birbirlerine birleştirilmesi, süslenmesi ve kişiye göre ayarlanılabilir olmasını sağlamak amacıyla plastik, polyester, akrilik, metalize gibi maddelerden imal edilmiş ürünlerdir. Bu aksesuarlar moda tasarımcıları tarafından kıyafetlerin daha estetik ve göz alıcı olması için kullanılmaktadır.

❝ Özel imalat düğmeler için,
lütfen iletişime geçiniz. ❞

DETAYLI BİLGİLER

 1. Püsküller nerelerde kullanılır?

  Püskül, ipekten, sırmadan ya da herhangi bir iplikten yapılan, süs olarak bir ucundan bir şeye bağlanan, öteki ucu serbest saçak durumundaki iplik demeti olarak tanımlanmaktadır. Püsküller eski zamanlardan beri özellikle belirli bir konuma sahip olan insanlar tarafından tercih edilmektedir. Tarih içinde baktığımız zaman Osmanlı imparatorluğu içinde sultan kıyafetlerinden feslere kadar geniş bir kullanım alanı olduğu hemen göze çarpmaktadır. Günümüzde ise sahip olduğu hoş ve şık görüntü sayesinde püsküller, hemen hemen her tekstil ürününde karşımıza çıkmaktadır,

 2. Püsküllerin üretiminde hangi maddeler kullanılır?

  Daha önce de belirttiğimiz gibi püsküller ipek, sırma ya da iplikten yapılmaktadır. Elbette çok daha farklı malzemeler kullanarak püskül yapmak mümkündür ancak günümüzde en çok tercih edilen püskül çeşitleri bunlardır. İpek böceğinin ürettiği ipek maddesi sayesinde püsküllerimizin dokusu oldukça yumuşaktır. Yine benzer şekilde iplikler de isteğe göre bazen pamuk bazen yun gibi farklı maddelerden de yapılabilmektedir.

 3. Püsküller nasıl üretilir?

  Püskül üretimi genel olarak iki şekilde sınıflandırılabilir, bunlar: geleneksel üretim ve modern üretimdir. Geleneksel üretim, püsküllerin bir kişi tarafından tek tek bağlaması olarak tanımlanırken, modern üretim ise bu işlemin makineler tarafından hızlı bir şekilde ve püsküle zarar vermeden yapılması olarak geçmektedir. Özenle seçilen en kaliteli iplikler öncelikle püskülün boyutuna göre kesilmektedir. Ardından bu kesilmiş iplik parçaları belirli miktarlarda toplanarak diğer kesilmiş ipliklerle sarılarak bağlanırlar. Bu işlemin sonucunda ise zarif görüntülü püsküller elde edilmiş olmaktadır.

 4. Aksesuarlar neden tercih edilir?

  Püsküller sahip olduğu şık görüntüsü ve kıyafete kattığı zarif görüntü sayesinde her zaman tercih edilmiştir. Sadece kıyafetlerde değil, ayni zamanda perdelerde, masa örtülerinde, feslerde de kullanılmıştır. Püsküller ayni zamanda halılarda, yastıklarda da kullanılmaktadır ve böylece kumaşlı ürünlerin fazla kalan iplikleri bu püsküller ile birleştirilerek naif bir görünüm kazandırılmaktadır.

 5. Aksesuar üretiminde Plassan Düğme'nin farkı nedir?

  Plassan Dugme olarak kendi bünyemizde ürettiğimiz püsküller her zaman en kaliteli ipliklerden yapılmaktadır. Tamamen müşterimize özel olarak ürettiğimiz püsküller boyu, modeli ,rengi ile tamamen müşterimizin isteği doğrultusunda imal edilmektedir.  Birbirinden farklı yüzlerce çeşit ve renkli püskülü müşterilerimize en iyi kalitede sunduğumuz için gurur duymaktayız.

Switch The Language
  error: Content is protected !!